معرفی گیاه زرشک سیاه

زرشک سیاه با نام تجاری باربری و نام علمی بربریس اینتگریما شناخته می شود.  زرشک سیاه حدود ۶۵۰ نوع مختلف دارد. در ایران زرشک پلویی خیلی معروف است. یک درختچه با خار است که میوه ای قرمز دارد. زرشک سیاه بومی جنوب و مرکز اروپا است. از زمان قبل از میلاد کاربردهای مختلفی داشته است.

خواص زرشک سیاه

مفید برای قلب و عروق

عصاره این گیاه بر روی انقباض قلب موثر است. در واقع زرشک سیاه کانال کلسیم در قلب را فعال می کند.  عروق قلب را گشاد می کند. نارسایی قلب را بهبود می بخشد.

مفید برای کبد

در طی تحقیقاتی اثر این گیاه بر روی افرادی که کبد پرب داشتند بررسی شد و مشخص شد این گیاه بر روی بهبود کبد چرب موثر است. زرشک سیاه آنزیم های کبدی را کاهش می دهد در افراد مبتلا به فشارخون بالا و مانند داروی لواستاتین عمل می کند و اثرات جانبی بسیار کمی دارد.

کنترل قند خون

اثر بربرین روی بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بررسی شد. بر اساس یافته های حاصل از این تحقیق مشخص شد که این گیاه  از فعالیت آنزیم های قندی مانند سوکراز جلوگیری میکند و از ذب گلوگز جلوگیری می کند.

این گیاه حساسیت به انسولین را نیز افزایش می دهد. عصاره این گیاه باعث می شود قند خون در بدن کم شود و گلوکز را تنظیم می کند.

حتما بخوانید :   فواید بهار نارنج، آرامش بی نظیر با دمنوش بهار نارنج

مفید برای فشار خون

عصاره این گیاه فشارخون را در افراد کاهش می دهد. بربرین بر وری سرخرگ و انبساط رگ ها تاثیر می گذارد و فشارخون را کاهش می دهد. ماده آکانتین موجود در زرشک سیاه گشاد کننده عروق است.

لاغری و کم کردن وزن

با تحقیقاتی که انجام شد مشخص شد زرشک سیاه روی افراد با کبد چرب غیر الکلی باعث کاهش وزن می شود.تحقیقاتی که روی موش ها انجام شد نشان داد که موش ها بعد از مصرف این گیاه کاهش وزن داشته اند.

ضد درد و التهاب

عصاره این گیاه التهابات را کاهش می دهد و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

این گیاه ضد درد نیز هست و باعث خارج شدن پتاسیم از سلول ها می شود و درد را کم می کند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

مشاوره سلامت در حوزه دمنوش های میوه ای و گیاهی . محقق گیاهان دارویی و طراح وب سایت 4 سال سابقه کاری در حوزه تحقیق در مورد گیاهان دارویی و 7 سال سابقه در حوزه طراحی وب سایت

یک پاسخ قرار دهید

*