افسردگی چیست؟ | دمنوش های گیاهی آرشی دمنوش

امروز به بررسی افسردگی و علل بروز آن در افراد مختلف خواهیم پرداخت.

در پست های بعدی به درمان افسردگی از طریق دمنوش های گیاهی پرداخته می گردد.

 

افسردگی چیست؟

بعضی از افراد نسبت به استرس از طریق بالا رفتن خلق و خو پاسخ می دهند که عبارت است:

از فعال و اجتماعی شدن فوق العاده و تب آلدود، درگیر شدن به کار زیاد و غیر معمول، احساس برانگیختگی دائمی، بی پروایی، احساس سرخوشی افراطی، و رضایت خاطر کامل از خویش بر عکس بعضی از افراد با خلقی افسرده نسبت به استرس پاسخ می دهند که در آن هیچ چیز حتی آنچه نشانه شایستگی و توانائی آنان است ارزشمند به نظرشان نمی رسد.

به عبارت دیگر، گرچه افسردگی ومانیا به صورت حالات خفیف و موقتی بخشی از زندگی عادی انسان است، ولی در بعضی از افراد این خلق نوسانی چنان شدت و دوام می یابد که موجب به هم خوردن نظم و سازمان زندگی آنان می شود.

این اختلالات که از بدو تاریخ پزشکی شناخته شده بودند هم اکنون تحت عناوین اختلالات عاطفی یا اختلالات خلقی نام برده شده اند.

هنگامی که دوره یک جمله خاتمه یافت، این امکان وجود دارد که شخص به حالت عادی یا عملکرد نسبتاً بهنجار خویش باز گردد، هر چند این احتمال وجود دارد که حمله های عمیق‌تر اختلالات خلقی را داشته باشند. (محمدی، ۱۳۹۰، ص ۵۰)

 

افسردگی در نوجوانان

قبل از بلوغ، پسران و دختران به یک میزان افسردگی را تجربه می‌کنند. معهذا، بین سنین یازده و سیزده سال یک افزایش قابل ملاحظه در میزان افسردگی دختران وجود دارد.

حتما بخوانید :   گالری پک لاغری، کاهش وزن با دمنوش های گیاهی

در پانزده سالگی، دختران دو برابر پسران افسرده هستند. فشارهای دروه بلوغ که شامل تغییران بدنی، هیجانی و هورمونی می‌شوند ظاهراً اثر بیش‌تری روی دختران می‌گذارند.

میزان اختلالات افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن در دانش‌آموزان دختر دبیرستانی بالاتر از همتاهای پسرآن‌ها است.

دلیل این تفاوت حداقل تا اندازه‌ای هورمون‌ها هستند. (ابراهیمی و همکاران، ۱۳۹۰، ص ۲۷۷)

افسردگی

افسردگی_arshidamnoosh.com

 

افسردگی در زنان

هورمون‌های جنسی نوساناتی در خلق ایجاد می‌کند که می‌تواند در بعضی زنان منجر به افسردگی شود.

این نوسانات وابسته به هورمون در طول سیکل قاعدگی، حاملگی و زمان بعد از تولد نوزاد و بلافاصله قبل، در حین و بعد از یائسگی رخ می‌دهد.

بعضی زنان خلق شدید و تغییرات بدنی همراه با سیکل قاعدگی را تجربه می‌کنند. علائم شامل تحریک‌پذیری، احساسات افسردگی و تغییرات جسمی مانند پف کردن، سفتی و درد پستان‌ها و قولنج می‌شوند. این سندرک قبل از قاعدگی است.

علائم در روزهای قبل از شروع قاعدگی بدتر هستند. هنگامی که تغییرات خلقی شدید باشند، این اختلال، اختلال دیس فوریک قبل از قاعدگی نامیده شده است.

نوسانات خلقی در دوران حاملگی شایع هستند و بعضی از زنان حامله ممکن است افسرده شوند. زنانی که تلاش می‌کنند حامله بشوند و یا نابارور هستند ممکن است تحت استرس شدیدی باشند اما هیچ دلیلی وجود ندارد که این عامل به تنهایی منجر به افسردگی شود. (ابراهیمی و همکاران، ۱۳۹۰، ص ۲۷۷-۲۷۹)

افسردگی

افسردگی_arshidamnoosh.com

 

منابع:

  • ابراهیمی، عزیزه؛ زارع، مریم؛ طاهری فر، زهرا؛ انفرادی، حامده، (۱۳۹۰)، راهنمای اختلالات خواب در زنان، تهران: کتاب سبز.
  • محمدی، حسین، (۱۳۹۰)، آسیب‌شناسی روانی، تهران: گروه آموزشی کارشناسی ارشد.
حتما بخوانید :   15 عاملی که با سیگار کشیدن قیافه شما را از بین میبرد

 

سایت تبلیغاتی:

مجموعه تدارکات عروسی عروس سنتر

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید

*